Szkoła rodzenia – czy warto się zapisać?
Coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z oferty szkoły rodzenia. Rosnąca popularność takich placówek wcale nie oznacza, że przyszli rodzice nie są w stanie samodzielnie przygotować się do nowej roli, raczej świadczy o chęci zdobycia jak najrzetelniejszej wiedzy o rozwoju dziecka, a przede wszystkim umiejętności niezbędnych w codziennej opiece nad maluszkiem! Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Choć koszt kursu jest dość wysoki, odpowiedź brzmi: tak, warto!
Szkoła rodzenia: program
Skoro warto zapisać się do szkoły rodzenia, trzeba odpowiedzieć na pytanie, jaką „tajemną” wiedzę można posiąść podczas takiego kursu, przecież wszystkie niezbędne informacje można wyczytać w poradnikach dla ciężarnych lub wyszukać w internecie! Zgadza się, jednak zajęcia w szkole rodzenia prowadzą osoby, które od dłuższego czasu „siedzą” w temacie, mają dostęp do najświeższych wiadomości i potrafią swoją wiedzę przekazać w sposób usystematyzowany. Najważniejsze jest jednak to, że podczas kursu rodzice mogą nowo nabytą wiedzę od razu weryfikować w praktyce! Zajęcia praktyczne stanowią o przewadze szkół rodzenia nad książkami, tu na specjalnych lalkach uczestnicy mogą sprawdzać swoje umiejętności w myśl sentencji „ćwiczenie czyni mistrza”! A oto zastawienie zagadnień, które poruszane są na zajęciach w szkole rodzenia:
- przebieg ciąży i poród – jak prawidłowo powinna przebiegać ciąża; etapy rozwoju płodu i dziecka; sposoby nawiązywania więzi z dzieckiem w okresie prenatalnym; ćwiczenia przygotowujące ciało do porodu; czego kobieta powinna unikać w okresie ciąży; ćwiczenia relaksacyjne i techniki oddechowe; fizjologia i techniki porodu; metody łagodzenia bólu; pielęgnacja ciała w trakcie połogu; sposoby na powrót do formy po porodzie.
- karmienie piersią – jak przystawiać dziecko do piersi; jak odciągać pokarm; jak pobudzić laktację; jak dbać o podrażnione brodawki sutkowe; karmienie uzupełniające; sposoby na kolkę.
- opieka nad noworodkiem i niemowlakiem (w dużej mierze w formie ćwiczeń) – przygotowanie wyprawki; prawidłowe trzymanie noworodka; przewijanie dziecka; kąpiel i pielęgnacja.
W szkole rodzenia porusza się także wiele tematów okołociążowych i okołoporodowych, które zwykle budzą duże zainteresowanie u przyszłych rodziców np. prawa pacjenta lub możliwość pobrania krwi pępowinowej. Często dotykanym zagadnieniem jest temat depresji poporodowej, uczestnicy kursu uczą się, jak rozpoznawać objawy depresji i dowiadują się, gdzie szukać pomocy. Podkreślić trzeba jeszcze jedną kwestię – szkoła rodzenia nie jest skierowana tylko dla kobiet, uczestniczący w zajęciach mężczyźni zgodnie potwierdzają, że kurs to doskonały sposób na oswojenie się z nową sytuacją.
Szkoła rodzenia – nie tylko nauka
Głównym celem kursu jest przekazanie najważniejszych informacji oraz nauczenie przyszłych rodziców przydatnych umiejętności i sprawdzonych trików. Jednak niezaprzeczalną korzyścią dla mam i ojców jest możliwość nawiązania kontaktu z osobami będącymi w takiej samej sytuacji. Zajęcia dają możliwość dzielenia się swoimi troskami, uwagami i doświadczeniami. Dla wielu rodziców świadomość wspólnoty daje niesamowite poczucie komfortu.
Szkoły rodzenia: ile trwa kurs?
Wysoki popyt na kursy przygotowawcze dla rodziców sprawił, że szkół rodzenia jest coraz więcej, a ich oferta staje się bardziej zróżnicowana i dostosowana do potrzeb przyszłych rodziców. Zajęcia zwykle odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, do dyspozycji są także kursy weekendowe. W zależności od częstotliwości „lekcji” cały kurs może trwać nawet 2-3 miesiące, choć niektóre szkoły oferują naukę w trybie przyspieszonym.
Szkoła rodzenia: jak i kiedy się zapisać?
Najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki w szkole rodzenia jest końcówka II trymestru (po. 20 tygodniu). To czas, kiedy u większości kobiet ustępują poranne mdłości, wraca dobre samopoczucie, a ciążowy brzuszek jeszcze nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Z uwagi na to, że kurs trwa zwykle kilka tygodni, jako ostatni moment na rozpoczęcie zajęć wskazuje się 30. tydzień ciąży, przy czym z decyzją o zapisaniu do szkoły rodzenia nie można zwlekać do ostatniej chwili, lepiej zapisać się wcześniej, aby uniknąć sytuacji, gdy braknie wolnych miejsc! Warto wiedzieć, że szkoły rodzenia wymagają pisemnego zaświadczenia od ginekologa, stwierdzającego brak przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach (przeciwwskazaniem jest np. ciąża zagrożona). Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły rodzenia? Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, czy szkoła ma być prywatna (zwykle droższa, ale kursy odbywają się w mniejszych grupach), czy prowadzona w szpitalu (opcja tańsza, zajęcia w większych grupach, ale zwykle z możliwością dokładniejszego obejrzenia oddziału i sali porodowej). Oczywiście należy zapoznać się z ich ofertą programową i harmonogramem zajęć. Ogromną pomocą przy wyborze są opinie znajomych, którzy korzystali z danego kursu, a także umieszczane w internecie komentarze innych uczestników. Ważnym kryterium jest cena (ta może się wahać od 200 do nawet 700zł za cały kurs) oraz lokalizacja (zbyt długie dojazdy mogą być męczące dla ciężarnej), a także możliwość uczęszczania na zajęcia samotnie lub w towarzystwie osoby innej niż ojciec dziecka.
Zajęcia w szkole rodzenia doskonale przygotowują przyszłych rodziców do „wielkiego dnia” oraz do wszystkiego, co nastąpi już po powrocie do domu. Rodzice dowiadują się, jak przygotować wyprawkę dla noworodka, jak funkcjonalnie urządzić pokój dla dziecka, a przede wszystkim uczą się większej śmiałości w „obchodzeniu się” z noworodkiem.
Dodaj komentarz