Potówki u niemowlaka – jak im zaradzić?

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka wysypkę w postaci drobnych pęcherzyków, z których każdy wypełniony jest płynem, możesz mieć niemal pewność, że to potówki. Krostki te właściwie mogą pojawiać się na całym ciele, ale głównie umiejscowione są na buzi, skórze główki i wokół uszu, a także na szyi, pleckach, w pachwinach oraz w zgięciach łokci i kolan. Potówki pojawiają się zarówno u noworodków, jak i u niemowląt, czasem już w kilka dni po narodzinach mamy zauważają je u swych skarbów.

Chyba tu za ciepło?

Przyczyna pojawienia się potówki u dziecka jest prozaiczna – to rezultat przegrzania organizmu. Latem organizm dorosłego człowieka produkuje pot na potęgę i w ten sposób obniża ciepłotę ciała. Niestety u maluszków gruczoły potowe często są niedojrzałe, przez co wynikają kłopoty z właściwym regulowaniem temperatury ciała. Zimą znów rodzice, oczywiście w dobrej wierze, ubierają dzieci za ciepło. Wychodząc z dzieckiem na spacer, kieruj się zasadą, że powinno ono mieć o jedną warstwę ubrań więcej niż Ty. Bo gdy dziecku jest za gorąco, zaczyna się pocić, jednak pod tą skorupą skóra nie jest w stanie oddychać, a to powoduje zaczopowanie gruczołów potowych. Czasem winę za krostki na twarzy u niemowlaka ponosi też zbyt wysoka wilgotność powietrza, a czasem niewłaściwa pielęgnacja – za rzadkie kąpiele oraz nadmiar oliwki. Potówki u dzieci mogą również pojawiać się w przebiegu chorób z towarzyszącą im wysoką gorączką. Przeczytaj: Jak zbić gorączkę.

potówkiRodzaje potówek

Z reguły potówka to po prostu malutki około 1-2mm pęcherzyk wypełniony przezroczystym płynem (potówka zwykła). Zdarza się, że płyn w jej wnętrzu mętnieje, taka potówka nazywana jest białą. W wyniku nadkażenia bakteryjnego płyn przemienia się w ropę. Ostatnim rodzajem są potówki czerwone – odrobinę większe, 2-4mm, otacza je czerwona obwódka o charakterze zapalnym. Tam, gdzie pojawiają się potówki, skóra często swędzi i piecze.

Jak postępować w przypadku potówki u noworodka i u niemowlaka?

Zasadniczo można powiedzieć, że nie ma powodów do paniki. Znając przyczyny powstawania potówek, wiesz już, gdzie popełniasz błąd i możesz go skorygować. Oczywiście kontrolna wizyta u lekarza nie zaszkodzi, po niej z pewnością poczujesz się spokojniejsza, znajdziesz także odpowiedź na nurtujące Cię pytanie „Co na potówki?”. Dodatkowo pediatra podpowie Ci, w jaki sposób uniknąć ich w przyszłości. Z pewnością też zabroni Ci wyciskania pęcherzyków oraz przemywania ich spirytusem. Potówki zwykłe z reguły same znikają, jednak kiedy zauważysz tworzący się wokół grudek stan zapalny, bez zastanowienia powinnaś się udać do lekarza. Po obejrzeniu zmian zaleci właściwe kroki (np. kąpiel w nadmanganianie potasu, maści sterydowe). Wciąż także funkcjonuje stary domowy sposób, który choć nieco archaiczny, nadal jest chętnie stosowany przez mamy – miejsca, w których pojawia się potówka, osypuje się mąką ziemniaczaną, która przyspiesza proces jej gojenia. Z mąki ziemniaczanej można także przygotować krochmal, a następnie wlać go do kąpieli. Jednak gdy potówki u niemowlaka utrzymują się za długo lub pojawiają się w dużych ilościach, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Pielęgnujemy skórę

Do oczyszczania skóry malucha nie warto używać zwykłego mydła, gdyż powodować może przesuszenie. Do kąpieli bez dwóch zdań najlepszy będzie emolient. Marki apteczne posiadają w ofertach całe serie pielęgnacyjne bazujące na substancjach emoliencyjnych. Działają one nawilżająco, natłuszczająco i łagodząco, a dodatkowo nie powodują zatykania gruczołów potowych. Mamy, które zauważą tendencję do występowania potówki u niemowlaka, powinny zrezygnować ze stosowania oliwki i tłustych kremów, które mogą zakłócać oddychanie skóry i nasilać krostki. Codzienny rytuał pielęgnacyjny powinien być zakończony delikatnym osuszeniem skóry malucha, ewentualnie użyciem zasypki.

Skóra musi oddychać!

Niby to oczywiste, a jednak często ulegamy pokusie i kupujemy dzieciom ubranka z materiałów, które skutecznie to uniemożliwiają. Bawełna i jeszcze raz bawełna! Tkanina, która bezpośrednio dotyka skóry malucha, musi być przewiewna. Koniec z syntetycznymi, nieprzepuszczającymi powietrza materiałami, w końcu lata 70. mamy już za sobą. Ubranka dziecięce muszą być bawełniane i delikatne, podobnie jak pościel, poszewki i prześcieradła. Bardzo dobrze skórze zagrożonej pojawianiem się potówek służy częste wietrzenie, czyli zostawianie bobasa na golasa na jakiś czas, aby skóra mogła odpocząć i swobodnie oddychać.

Pojawianie się potówki u niemowlaka nie jest groźne, ale aby uniknąć u dziecka nieprzyjemnego uczucia swędzenia oraz ewentualnych powikłań, przykładaj większą wagę do działań zapobiegawczych. Nie wymagają one wcale dużych nakładów pracy z Twojej strony, a mogą zdecydowanie poprawić jakość skóry bobasa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.