Niejadek, czyli o braku apetytu u dzieci
Gdy Twoja pociecha zaczyna grymasić przy stole i odmawia jedzenia, wpadasz w popłoch. Przecież dzieci Twoich koleżanek wcinają wszystko, co tylko zostaje im podsunięte pod nos. Legendy krążące o apetycie innych dzieci sprawiają, że zaczynasz się niepokoić i zastanawiać, co robisz źle. Brak apetytu nie musi niczego oznaczać, jednak w niektórych przypadkach jest cenną wskazówką diagnostyczną.
Nie dla jedzenia!
Dziecko może odmawiać jedzenia bez względu na wiek. Z czego to wynika? Rozwój dziecka to bardzo dynamiczny proces, w czasie którego występują duże wahania na zapotrzebowanie energetyczne. Potrzeby noworodka są inne niż kilkumiesięcznego niemowlaka czy rezolutnego kilkulatka. Co więcej, każde dziecko samo czuje, jak dużo powinno zjeść! Nie wierzysz? Coraz częściej lekarze mówią, że to rodzice decydują, co i jak często będą jeść ich pociechy, ale to dzieci określają, ile zjedzą! Opracowane przez specjalistów schematy żywienia, określające zapotrzebowanie kaloryczne powinny być dla Ciebie jedynie punktem odniesienia, a nie wyrocznią!
Czemu dziecko nie chce jeść?
Jest wiele powodów, dla których dziecko staje się niejadkiem. Najczęstszymi są chyba monotonia w kuchni i nadmiar przekąsek. Gdy tylko dziecko jest już dość duże, zostaje zalane morzem łakoci od cioć, wujków, babć i dziadków. A gdy chodzi do szkoły, zapewne z kolegami z klasy robi specjalny postój przy budce z lodami. Uleganie takim kulinarnym pokusom powoduje, że dziecko nie ma ochoty na obiad czy kolację. W końcu batonik czy chipsy to całkiem sporo kalorii! Nie tylko „nadprogramowe” przekąski przyczyniają się do niejedzenia pełnowartościowych posiłków. Niechęć do śniadań czy obiadów wynika także z ich nieapetycznego wyglądu! Rozgotowane i blade warzywa bez smaku, niewłaściwie przyrządzone mięso czy szara owsianka to stali bywalcy polskich talerzy. Już sam opis brzmi zniechęcająco, prawda? Dlaczego więc sądzisz, że dziecko będzie chciało to zjeść?
Przeczekaj niejadka
Jeśli niejedzenie nie wywiera negatywnego wpływu na dziecko, jeśli nie obserwujesz zahamowania rozwoju, w tym zaburzeń przyrostu masy ciała, problemów ze snem, apatii, spadku energii i aktywności, to znak, że odmowa jedzenia to próba sił i nie musisz się martwić. Kiedy jednak u dziecka utrzymuje się niechęć do jedzenia, musisz zacząć działać. Pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecko i że każdy ma prawo grymasić przy stole, przynajmniej od czasu do czasu!
Czasem jednak…
Zdarza się, że brak apetytu może być sygnałem pewnych chorób lub zaburzeń pracy organizmu. Dlatego, jeśli niechęć do jedzenia utrzymuje się przez dłuższy okres i towarzyszą jej niepokojące sygnały, takie jak: brak przyrostu masy ciała, zahamowanie wzrostu, ból brzucha i jego wzdęcie, płaczliwość, kaszel, katar, bladość i spadek energii, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że brak apetytu często oznacza niegroźne dolegliwości, którym zaradzi dobrze zbilansowana dieta, ale niekiedy trzeba będzie sięgnąć po farmaceutyki. Najczęściej zaburzenia łaknienia są objawem różnych alergii, pasożytów, anemii, nadchodzącej infekcji oraz zaparć. Wytropienie alergenu może zająć nieco czasu, lecz jego wyeliminowanie z diety na stałe poprawi jakość życia dziecka!
Gdy przyczyna niejedzenia leży w głowie…
Kiedy dziecko jest starsze, przyczyna niechęci do jedzenia może mieć podłoże psychologiczne. Przeważnie ma to miejsce, gdy pod wpływem rodziny, rówieśników lub kanonu piękna kształtowanego przez media, dziecko odczuwa potrzebę schudnięcia. Niestety konsekwencje takich zachowań mogą mieć opłakane skutki w postaci poważnych zaburzeń łaknienia, czyli anoreksji i bulimii.
Sposoby na niejadka
Przede wszystkim dbaj, aby dziecko jadło pięć posiłków i nie podjadało niezdrowych przekąsek! Nie wmuszaj dziecku jedzenia, ponieważ niechęć do pojedynczych składników może przenieść się na wszystkie posiłki. Nie staraj się także udowadniać dziecku na siłę, że szpinak czy sałata są tak smaczne, jak jabłko. Pokaż jednak, że na warzywa trzeba mieć sposób – apetyczne, jędrne, kolorowe będą ozdobą każdego talerza, a przy okazji dostarczą wartościowych witamin. Pokaż, że jedzenie to dobra zabawa – umów się z dzieckiem, że wspólnie przygotujecie kosz piknikowy, a warunkiem wyjścia jest skosztowanie wszystkich potraw. Jeśli to nie wystarczy, porozmawiaj z lekarzem o specjalnych preparatach i ziołach wzmacniających apetyt, takich jak np. Apetizer, Syrop dla niejadka czy lizaki Apetytki.
Kolorowa, smaczna i dobrze zbilansowana dieta, w której znajdzie się także miejsce na słodkie i słone przekąski, powinna pomóc rozwiązać problem niejadka. Jeśli to jednak za mało, udaj się do lekarza i poproś o wykonanie różnych badań, szczególnie w kierunku alergii pokarmowych, które wywołują niechęć do jedzenia z powodu odczuwanego po jedzeniu dyskomfortu. Jeśli to konieczne wprowadź do diety stymulatory apetytu, które powinny zlikwidować Wasz problem!
Dodaj komentarz