Kalendarz szczepień dziecka – o czym musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, co mówi się o zasadności szczepień, każdy rodzic zobowiązany jest przez polskie prawo do przestrzegania kalendarza obowiązkowych szczepień dzieci. Choć może się to wydawać zaskakujące, wielu rodziców omija szczepienia, nie dlatego, że według ich przekonań są one niepotrzebne czy wręcz szkodliwe, a dlatego, że po prostu o nich zapomina. Dlatego przedstawiamy najnowszy, zaktualizowany kalendarz szczepień na rok 2017.

Kalendarz szczepień 2017

Przypomnijmy, że Program Szczepień Ochronnych aktualizowany jest każdego roku, a zajmuje się tym Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Program zawiera wykaz szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych (odpłatnych). Kalendarz szczepień obejmuje noworodki, niemowlęta, dzieci oraz młodzież do 19. roku życia. Ponadto dokument zawiera zestaw szczepionek dla grup specjalnych, narażonych na zakażenie, np. pracowników służby zdrowia lub studentów medycyny.

Obowiązkowe szczepienie na pneumokoki

Nowością w tegorocznym kalendarzu szczepień jest obowiązkowe szczepienie przeciwko pneumokokom. Jest to wyczekiwana przez wielu rodziców informacja, gdyż do tej pory taką szczepionkę można było otrzymać wyłącznie odpłatnie, przy czym w wielu przypadkach cena stanowiła barierę nie do przejścia. Jedynymi beneficjentami darmowej szczepionki były do tej pory wcześniaki (dzieci urodzone przed 37. tygodniem, dzieci o masie urodzeniowej poniżej 2,5kg) oraz dzieci z grupy ryzyka, czyli maluchy do 5. roku życia, które chorują m.in. na astmę, cukrzycę lub przewlekłe choroby serca. Aktualny kalendarz szczepień dziecka przyznaje prawo do bezpłatnej szczepionki przeciwko pneumokokom wszystkim dzieciom urodzonym od pierwszego stycznia 2017 roku. Szczepionka podawana będzie w trzech dawkach. Pierwsza w 2. miesiącu życia, druga w 4. miesiącu życia, trzecia (tzw. dawka przypominająca) w 13. miesiącu życia. Przeczytaj więcej o Pneumokoki i rotawirusy.

szczepienia obowiązkowe 2017

Szczepienia obowiązkowe

Swoją pierwszą szczepionkę maluch dostaje już w pierwszej dobie po narodzinach, a w ciągu kolejnych 12 miesięcy życia czeka go całkiem sporo „kłucia”:

  • pierwsza doba: wirusowe zapalenie wątroby typu B (pierwsza dawka); gruźlica.
  • miesiąc życia (7-8. tydzień): wirusowe zapalenie wątroby typu B (druga dawka); błonica, tężec, krztusiec (pierwsza dawka); HiB Haemophilus influezae typu B (pierwsza dawka); pneumokoki (pierwsza dawka).
  • -4. miesiąc (6-8 tygodni od ostatniego szczepienia): błonica, tężec, krztusiec (druga dawka); HiB Haemophilus influezae typu B (druga dawka), pneumokoki (druga dawka); polio (pierwsza dawka).
  • -6. miesiąc (6-8 tygodni od ostatniego szczepienia): błonica, tężec, krztusiec (trzecia dawka); HiB Haemophilus influezae typu B (trzecia dawka); polio (druga dawka).
  • miesiąc: wirusowe zapalenie wątroby typu B (trzecia dawka).

Częstotliwość szczepień od drugiego roku życia dziecka maleje:

  • -14. miesiąc życia: odra, świnka, różyczka (szczepienie podstawowe); pneumokoki (dawka przypominająca).
  • -18. miesiąc życia: błonica, tężec, krztusiec (czwarta dawka); polio (trzecia dawka); HiB Haemophilus influezae typu B (czwarta dawka).

Szczepionki podawane dzieciom i młodzieży w okresie przedszkolnym i szkolnym:

  • rok życia: błonica, tężec, krztusiec (szczepienie przypominające pierwsza dawka); polio (dawka przypominająca).
  • rok życia: odra, świnka, różyczka (dawka przypominająca).
  • rok życia: błonica, tężec, krztusiec (szczepienie przypominające druga dawka).
  • rok życia: błonica, tężec, krztusiec (szczepienie przypominające trzecia dawka).

Szczepionki skojarzone

Alternatywną opcją dla pojedynczych szczepień są tzw. szczepionki skojarzone. Ich zaletą jest podanie w ramach jednego wkłucia kilku szczepionek, które zapewniają ochronę przed kilkoma chorobami. Jest to rozwiązania szczególnie polecane dla dzieciaków, które boją się igieł i panikują na samą myśl o zastrzykach i szczepieniach. W naszym kraju dostępne są trzy rodzaje tych szczepionek:

  • szczepionka czterowalentna DTaP-IPV (4w1): błonica, tężec, krztusiec, polio.
  • szczepionka pięciowalentna DTaP-IPV+Hib (5w1): błonica, tężec, krztusiec, polio, Haemophilus influenzae typu B.
  • szczepionka sześciowalentna DTaP-IPV+Hib+HBV (6w1): błonica, tężec, krztusiec, polio, Haemophilus influenzae typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Należy jednak podkreślić, że szczepionki skojarzone nie są refundowane przez NFZ.

Szczepienia zalecane

Wśród szczepień dodatkowych Program Szczepień Ochronnych wskazuje szczepienia przeciwko: ospie wietrznej, rotawirusom, meningokokom, kleszczowemu zapaleniu mózgu (więcej o Kleszcz u dziecka dowiesz się z wpisu na ten temat) oraz przeciwko grypie. Szczepienia te są płatne, jednak w szczególnych przypadkach, gdy dziecko zaliczane jest do grupy ryzyka, podawane są one bezpłatnie, np. szczepionka przeciw ospie wietrznej będzie darmowa dla dzieci przebywających w żłobkach lub klubikach dziecięcych.

Szczepienia dzieci: inne zmiany

Zmianą objęta została szczepionka przeciw polio. Dotychczasowo dzieci otrzymywały tzw. żywą szczepionkę (OPV), czyli taką, która zawierała żywego wirusa, teraz będzie to szczepionka inaktywowana (IPV). Ponadto przewidziano szczepionkę z bezkomórkowym komponentem krztuśca dla dzieci z grupy ryzyka, czyli urodzonych przed 37. tygodniem ciąży, urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500g, cierpiących na problemy neurologiczne. W przypadku braku przeciwwskazań podawana będzie szczepionka z pełnokomórkowym komponentem krztuśca.

Tak prezentuje się kalendarz szczepień na 2017 rok. Oczywiście wszystkich zainteresowanych odsyłamy do oryginalnego tekstu dokumentu umieszczonego na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodatkowo zachęca się wszystkich rodziców, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do szczepienia dzieci, do rozmowy z lekarzem rodzinnym.

Zobacz również czy szczepić dziecko na ospę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.