Kalendarz ciąży: pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr to dopiero początek ciąży, ale już w tym czasie całkiem sporo dzieje się w Twoim organizmie. Mimo że brzuszek jest nadal niewidoczny, a płód to zaledwie drobinka, której komórki ulegają dynamicznym podziałom, to hormony buzują, a poranne nudności nie dają spokoju. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy mały kalendarz ciąży, który opisuje stan błogosławiony tydzień po tygodniu, abyś wiedziała, co czeka Cię w najbliższym okresie. Ta wiedza pozwoli Ci spać spokojnie!

Ile trwa ciąża?

Każdy wie, że ciąża trwa 9 miesięcy! Jednak, aby być dokładnym, należałoby uściślić, że trwa ona 9 miesięcy kalendarzowych, inaczej mówiąc 10 miesięcy księżycowych (każdy miesiąc po 28 dni). Oznacza to, że ciąża trwa 40 tygodni, jednak zwyczajowo za normę uznaje się zakres czasowy 38-42 tygodni.

Kalkulator ciąży

Jak obliczyć, który to tydzień ciąży? Nic prostszego! Wystarczy znać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki (reguła Naegelego). Oczywiście u ginekologa dowiesz się wszystkiego, ale jeśli nie możesz się doczekać wizyty, a test ciążowy niezaprzeczalnie potwierdza Twoje przypuszczenie, wystarczy wyszukać w internecie specjalny kalkulator ciąży, który obliczy, który to tydzień ciąży, a także wskaże potencjalny termin porodu. Należy jednak pamiętać, że to są jedynie orientacyjne wartości, niewielki odsetek kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym dniu. Za normę uznaje się dwutygodniowy okres przed terminem lub po nim. W tym miejscu warto jeszcze rozróżnić dwa pojęcia wieku ciąży i wieku zapłodnieniowego. Metoda Naegelego wyznacza wiek ciąży, czyli czas od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed poczęciem, a na jego podstawie wyznacza się wiek zapłodnieniowy (moment od połączenia komórki jajowej z plemnikiem). Przyjmuje się, że jest on dwa tygodnie młodszy niż wiek ciąży. 

kalendarz ciąży pierwszy trymestrCiąża tydzień po tygodniu

Z pomocą specjalnego kalkulatora ustaliłaś, który to tydzień ciąży, teraz czas sprawdzić, co się dzieje w Twoim organizmie, no i oczywiście, jak rozwija się płód. Pierwszy trymestr liczy się od pierwszego do końca dwunastego tygodnia ciąży.

  • tydzień 1. i 2. – jak już wiesz, ten czas to okres jeszcze przed zapłodnieniem komórki jajowej.
  • tydzień 3. – komórka jajowa została zapłodniona, jednak chwilę potrwa, zanim zagnieździ się w błonie śluzowej macicy (endometrium), na razie rozpoczyna wędrówkę z miejsca zapłodnienia, czyli z jajowodu do jamy macicy. Jest jeszcze za wcześnie na to, aby test ciążowy wykazał ciążę. Komórka jajowa od momentu zapłodnienia zaczyna intensywne procesy podziału, dynamicznie się rozwija i rośnie, choć nadal pozostaje niewidoczna gołym okiem.
  • tydzień 4. – to czas, kiedy dochodzi do implantacji, czyli „wczepienia” się zarodka w błonę śluzową macicy. Częstą reakcją organizmu na ten proces jest krwawienie z dróg rodnych, choć nie jest ono zbyt obfite, bywa mylone z krwawieniem miesięcznym, szczególnie że towarzyszyć mu mogą zmęczenie i rozdrażnienie, czyli symptomy utożsamiane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zarodek jest już wielkości ziarnka maku.
  • tydzień 5. – większość kobiet właśnie teraz zaczyna podejrzewać ciążę, okres się spóźnia, w ruch idą więc testy ciążowe, które teraz mogą dać wiarygodny wynik. W piątym tygodniu Twój organizm daje już sygnały nadchodzących zmian: mdłości, zmęczenie, huśtawka nastroju, ból piersi, ciągła potrzeba oddawania moczu, a czasem nawet metaliczny posmak w ustach. Wiele przemian czeka również zarodek, jego komórki rozpoczynają różnicowanie. W tym czasie powstają zaczątki 33 kręgów kręgosłupa, zawiązuje się mózg oraz układ nerwowy, czyli cewa nerwowa, z której w późniejszym okresie wykształci się mózg oraz rdzeń kręgowy. Komórki zaczynają się gromadzić w zależności od wyznaczonych im zadań np. w miejscu serca. Zarodek jest już całkiem spory, ma całe 2mm!
  • tydzień 6. – początek szóstego tygodnia bardzo łatwo rozpoznać, dlaczego? To właśnie teraz pojawiają się poranne mdłości, a w wielu przypadkach całodniowe mdłości. Towarzyszą im dość intensywne zmiany nastroju, wywoływane przez burzę hormonalną. A co się dzieje aktualnie w Twoim brzuchu? Zarodek powoli zaczyna przypominać małego człowieczka, ma już główkę, tułów oraz ogonek, który wkrótce zostanie wchłonięty, wykształca się serce, które zaczyna pracować. Niedługo z tułowia wyrosną zawiązki ramion oraz nóg. Powstaje pranercze, które zostanie zastąpione nerkami, a u chłopców z jego fragmentów wykształcą się nasieniowody. Zarodek ma już około 4mm długości.
  • tydzień 7. – u kobiet nie widać jeszcze żadnych fizycznych oznak ciąży. Duże zmiany następują natomiast u płodu, prawie dwukrotnie zwiększa długość, pojawia się zarys twarzy, zalążki nerwów wzrokowych, rosną rączki i nóżki, zakończone na razie płetwami, z których w późniejszym czasie wykształcą się dłonie i stopy. Pojawia się pępowina.
  • tydzień 8. – macica zaczyna być wyczuwalna, piersi ze względu na rozwijające się gruczoły mleczne stają się obolałe. Zarodek osiąga już prawie 20mm, ma dłonie, stopy, zawiązki oczu i zębów mlecznych. Wątroba rozpoczyna produkcję komórek krwionośnych. Jest już kręgosłup, cieniusieńkie żebra, powstaje także ucho wewnętrzne. W ósmym tygodniu ciąży można wybrać się na badanie USG, wówczas dokonując pomiaru CRL, czyli długości od czubka głowy do pupy, można określić, kiedy doszło do zapłodnienia (z dokładnością do kilku dni).
  • tydzień 9. – w tym czasie pojawia się najprzyjemniejszy skutek uboczny ciąży, czyli powiększające się piersi, niestety powiększa się również macica, dlatego możesz odczuwać nieprzyjemny ból w podbrzuszu, powiązany czasem z nieznaczną wydzieliną z pochwy. Zarodek ma ponad 2cm, na twarzy można już rozróżnić górną wargę, dziurki w nosie, uszy i oczy przesuwają się powoli na swoje miejsca. Rozwijają się narządy rozrodcze. Na tym etapie zarodek w większości składa się z dużej główki, mózg bowiem najszybciej rośnie i się rozwija.
  • tydzień 10. – Twoja morfologia może odbiegać od normy, dlatego zdarza się, że lekarz zaleca specjalne preparaty witaminowo-mineralne. Od 10. tygodnia możemy już oficjalnie mówić o rosnącej w brzuchu istocie – płód. Waży on już około 5g, mierzy niemal 4cm (CRL), ma wykształcone wszystkie narządy, serduszko bije jak szalone, widać już dokładnie ukształtowane ręce: ramiona, zgięcia łokci, znikają błonki łączące paluszki.
  • tydzień 11. – przetrwałaś najgorsze, czyli mdłości! Wkrótce powinno także wrócić dobre samopoczucie. Płód ciągle rośnie, szyja wysmukla się, a główka odchyla się lekko do tyłu. Sporo dzieje się w jamie brzusznej, wątroba bardzo szybko się rozrasta, z braku miejsca jelita rozwijają się w pępowinie, z czasem przemieszczą się na swoje miejsce. W przypadku płodu płci męskiej kształtuje się i wydłuża prącie.
  • tydzień 12. – gratulacje, to koniec pierwszego trymestru. Pewnie od bardziej zaprawionych w boju kobiet wiesz, że teraz już będzie lepiej. W większości przypadku kondycja psychofizyczna zdecydowanie się poprawia, spada również ryzyko poronienia. A jak prezentuje się maluszek po 12. tygodniach? Na USG można już dostrzec płeć dziecka. A poza tym zawiązują się paznokcie, cebulki włosowe, skóra oraz mięśnie stają się coraz grubsze. Dziecko swobodnie się porusza, co ma związek ze zwiększaniem ilości płynu owodniowego, intensywnie ćwiczy ruchy chwytne, a także poruszanie klatką piersiową. Pod koniec 12. tygodnia płuca, tarczyca oraz trzustka są już prawie w pełni wykształcone, a jelita rozpoczynają wykonywanie ruchów robaczkowych. Płód waży już 15g i mierzy ponad 6cm.

Kiedy do ginekologa?

Zasadniczo na pierwszą wizytę u ginekologa można umówić się około 8. tygodnia ciąży. Dostaniesz wówczas skierowanie na obowiązkowe badanie USG, które należy wykonać między 11. a 13. tygodniem ciąży, podczas którego lekarz określi płeć oraz dokona rozpoznania, czy dziecko nie ma wad genetycznych. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, poproś o skierowanie na dalsze badania prenatalne lub wykonaj je na własną rękę.

Trzy miesiące z dziewięciu już za Tobą, co oznacza, że za sześć poznasz wreszcie swoje dziecko! Pamiętaj, że przez cały okres ciąży musisz o siebie dbać. Jedz zdrowo, a nie dużo, przyjmuj odpowiednie suplementy, zwłaszcza kwas foliowy i staraj się nie zapominać o aktywności fizycznej.

Ania

„10 tydzień, można już oficjalnie mówić o rosnącej w brzuchu istocie”, pisze Pani. A wcześniej to liść? Guzik? Krosta? W szóstym tygodniu widziałam, jak Maluszkowi bije serce. Chyba nie jest Pani jeszcze mamą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.