Jak chronić dziecko przed ugryzieniem komarów i kleszczy?

Mogłoby się wydawać, że tegoroczne wakacje odbywają się wyłącznie pod dyktando koronawirusa i związanych z pandemią obostrzeń sanitarnych. Jednak urlopowicze w całym kraju muszą walczyć także z inną epidemią – plagą komarów i kleszczy! Jak skutecznie odstraszać uciążliwe owady i pajęczaki? Jak chronić dziecko przed ugryzieniami komarów i kleszczy?

Zagrożenia związane z ugryzieniami komarów i kleszczy u dzieci

W tym roku pogoda w Polsce sprzyjała rekordowemu rozrostowi populacji kleszczy i komarów, czego skutki odczuwamy obecnie na własnej skórze. Pod względem zagrożenia dla zdrowia człowieka kleszcze stanowią dużo większe niebezpieczeństwo niż komary. Następstwem wkłucia kleszcza może być odkleszczowe zapalenie mózgu lub trudna do zdiagnozowania i leczenia borelioza. Jeśli chodzi o komary, to ich zmasowane ataki oprócz wysokiego stopnia uciążliwości nie niosą poważnego zagrożenia. Ukłucia tych małych latających krwiopijców kończą się jedynie swędzącymi bąblami bądź łagodnymi reakcjami uczuleniowymi, na szczęście „nasze” komary nie roznoszą groźnych chorób.

jak chronić dziecko przed ugryzieniami komarów i kleszczy

Środki odstraszające komary i kleszcze dla dzieci

Na rynku dostępnych jest wiele repelentów, które chronią przed komarami, meszkami i kleszczami. Najczęściej w produktach ochronnych wykorzystuje się takie substancje jak: DEET, ikarydyna, IR3535, a także naturalne olejki eteryczne np. citriodiol, geraniol, olejek lawendowy, olejek z mięty pieprzowej. Skuteczność i czas ochrony danego produktu uzależnione są od rodzaju i stężenia użytej w nim substancji czynnej. Warto jednak pamiętać, że nie każdy środek można stosować u dzieci. Zasadniczo odradza się aplikować u dzieci poniżej 12. roku życia preparaty z DEET, a szczególnie te o wyższych stężeniach (bezwzględnie nie wolno stosować DEET u dzieci poniżej 2. miesiąca życia i u kobiet ciężarnych). Składnik ten działa toksycznie na układ nerwowy, może podrażniać oczy i skórę! Do użytku u dzieci rekomenduje się raczej ikarydynę i IR3535 (mniej skuteczne niż DEET, ale dużo bezpieczniejsze). Alternatywą dla chemicznych substancji są naturalne olejki eteryczne, które jednak nie są tak skuteczne, charakteryzują się zdecydowane krótszym czasem działania, a ponadto mogą podrażniać i działać alergizująco.

Repelenty dla dzieci

W przypadku dorosłych łatwiej o skuteczną ochronę przed komarami i kleszczami, gdyż mogą oni korzystać ze wszystkich dostępnych na rynku repelentów. Liczba środków bezpiecznych do stosowania u dzieci jest zdecydowanie mniejsza. Pomocna w znalezieniu odpowiedniego preparatu będzie podstawowa wiedza rodzica o dostępnych substancjach czynnych i ich działaniach niepożądanych (patrz wyżej) oraz rekomendacje producenta odnośnie do wieku! Generalnie zasada jest prosta – im młodsze dziecko, tym słabszy repelent należy wybierać. U dzieci do 1. roku życia zaleca się unikać środków bazujących na substancjach chemicznych, powyżej 1. roku życia można wprowadzić preparaty z IR3535 (10%), zaś powyżej 2. roku życia – z ikarydyną lub IR3535 (20%). A jak wygląda oferta rynkowa? Polecane preparaty z naturalnymi olejkami to np. Orinoko Junior (od 1. miesiąca życia), Mosbito Emulsja na komary i meszki (od 6. miesiąca życia), Hit Spray z naturalnymi olejkami roślinnymi dla dzieci (od 1. roku życia), preparaty z IR3535 – Bros Płyn na komary dla dzieci (od 1. roku życia), Arox Płyn na komary i kleszcze dla dzieci (od 1. roku życia), środki z ikarydyną – Moskito Guard Chusteczki odstraszające (od 2. roku życia), Off Family Care Junior gel (od 2. roku życia).

Preparatem, na który warto zwrócić uwagę jest Kick The Tick Max Repelent, który zawiera mieszankę aż trzech substancji czynnych (IR3535, ikarydyna, citriodiol) i można go używać już od 3. roku życia. Co do repelentów z DEET to na rynku dostępne są takie, które można stosować u dzieci (np. Mugga Spray 9,5% DEET – od 2. roku życia, Ultrathon 25% DEET – od 3. roku życia), jednak lepiej rozpylać je wyłącznie na ubranie lub zostawić je na sytuacje ekstremalne, gdzie ryzyko ugryzienia kleszcza jest naprawdę wysokie! Kwestią, na którą w przypadku repelentów także trzeba zwrócić uwagę, jest ich prawidłowa aplikacja. Preparaty na komary i kleszcze należy stosować z częstotliwością zgodną z zaleceniami producenta, ponadto nie można nakładać tych środków na rączki dziecka, minimalizuje to ryzyko dostania się substancji czynnych do ust lub oczu maluszka.

Jak chronić dziecko przed ugryzieniem komarów i kleszczy?

Repelenty to nie jedyna forma ochrony przed komarami i kleszczami. Warto również zabezpieczać dzieci przed ugryzieniami, stosując się do sprawdzonych metod. Najlepszą profilaktyką jest oczywiście unikanie przebywania na zewnątrz w czasie największej aktywności komarów (głównie godziny wieczorne), a także unikanie miejsc, gdzie mogą znajdować się siedliska kleszczy (np. lasy i wysokie trawy). Ponadto latem zaleca się zakładać jasne ubrania, łatwiej na nich dostrzec kleszcza oraz zrezygnować z perfumowanych kosmetyków. Dobrym pomysłem jest zamontowanie moskitier – zarówno w oknach, jak i na wózku dziecięcym. Dodatkowo można wzmocnić ochronę, naklejając na ubranie lub na wózek plastry odstraszające komary (np. Mustico, Mosbito).

Ochrona dziecka przed ugryzieniem komarów i kleszczy jest bardzo ważna, należy jednak pamiętać, że repelenty zawierają silnie działające substancje czynne, które w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Na skórę u dzieci zaleca się stosować preparaty z niskim stężeniem składników aktywnych, a ochronę wspomagać mocniejszymi środkami aplikowanymi na ubranie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.