Formalności po urodzeniu dziecka

Gdy na świecie pojawia się nowy człowiek, rodzice muszą pamiętać o obowiązkowych formalnościach związanych z jego narodzinami. Opieka nad noworodkiem jest zajmująca, jednak trzeba znaleźć chwilę między innymi na zarejestrowanie dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Warto wiedzieć, że część spraw można załatwić przez internet!

formalności po urodzeniu dziecka

Formalności po urodzeniu dziecka

Narodziny dziecka oznaczają reorganizację życia, zanim jednak rodzice całkowicie poświęcą się opiece nad noworodkiem, muszą najpierw zadbać o formalności po urodzeniu dziecka. Większość rodziców już na etapie ciąży przygotowuje się do tego, co trzeba będzie zrobić po porodzie i korzysta z pomocy oferowanej przez położną środowiskową, nie jest więc zaskoczonych czekającymi na nich obowiązkami, mimo to dobrze sobie odświeżyć informacje. Warto też pamiętać, że opieka położnej w ramach NFZ przysługuje od 21 tygodnia ciąży i obejmuje m.in. wizyty przed- i poporodowe.

Jedną z formalności po porodzie, chyba najprzyjemniejszą jest nadanie maluszkowi imienia lub imion (maksymalnie dwóch). Chociaż zwykle rodzice „negocjują” ten wybór przez cały okres ciąży, tak naprawdę decyzja zapada w ostatniej chwili. Jest jeszcze kwestia nazwiska. W przypadku małżeństw sprawa jest prosta, to jakie nazwisko będzie nosić dziecko, określa się podczas zawierania związku małżeńskiego.

Jeśli rodzice nie mają ślubu, potrzebne jest oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Można to zrobić jeszcze przed porodem. Rodzice lub tylko ojciec muszą udać się do urzędu stanu cywilnego (z dowodem osobistym oraz zaświadczeniem lekarskim lub kartą ciąży), gdzie mężczyzna musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC o tym, że jest ojcem. Matka zaś musi potwierdzić to oświadczenie. Jeśli jest obecna, może to zrobić od razu, w innym przypadku ma na to 3 miesiące.

Formalności po urodzeniu dziecka – akt urodzenia

W pierwszej kolejności należy zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego, w tym celu należy zgłosić się do urzędu w miejscowości lub dzielnicy, gdzie urodziło się dziecko. Nie trzeba się stresować, ponieważ informację o tym, do którego urzędu należy się zgłosić, udziela szpital. Jeśli dziecko urodziło się w innym miejscu niż miejsce zamieszkania rodziców, należy zgłosić się także do urzędu, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania rodziców. Do rejestracji rodzicowi (zwykle tacie) potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty! Ewentualnie, gdy zgłoszenia dokonuje ktoś inny niż rodzic dziecka, wymagane jest stosowne pełnomocnictwo. Rejestrację można zrobić również przez internet.

Rejestracji należy dokonać najpóźniej 21 dni od daty wystawienia przez szpital tzw. karty urodzenia dziecka, szpital musi ją przesłać do urzędu w ciągu 3 dni, dopiero wtedy możliwe jest wydanie aktu urodzenia. Ważna informacja dla zapominalskich! Jeśli rodzice nie zarejestrują dziecka w ciągu 21 dni, urzędnik zrobi to sam i… sam wybierze mu imię (na szczęście w ciągu 6 miesięcy można je zmienić). Po rejestracji dziecka urząd wyda akt urodzenia – dokument prawnie potwierdzający narodziny dziecka, zawierający m.in. takie informacje jak: imię i nazwisko dziecka, płeć, data urodzenia, imiona i nazwiska rodziców, data i miejsce urodzenia rodziców. Wydanie aktu urodzenia jest bezpłatne!

Jak zarejestrować dziecko online?

Rejestracja dziecka to jedna z tych formalności po porodzie, której można dopełnić przez internet. Wymagany jest do tego profil zaufany (można go założyć np. przez bankowość internetową) lub e-dowód. W celu złożenia wniosku należy wejść na stronę https://obywatel.gov.pl/dzieci/dziecko-zglos-urodzenie-dziecka. Do celów weryfikacyjnych potrzebny może być dowód osobisty, akt małżeństwa lub akt urodzenia (w przypadku braku ślubu). Po zalogowaniu i potwierdzeniu danych należy rozpocząć rejestrację dziecka, wpisując imię lub imiona maluszka, następnie wybrać adres zameldowania dziecka i sposób dostarczenia dokumentów. Urząd będzie się kontaktował przez skrzynkę ePUAP i podany we wniosku mail. Po rejestracji online na akt urodzenia trzeba czekać trochę dłużej niż w przypadku tradycyjnej rejestracji w urzędzie.

Jak zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego?

Wystarczy zgłosić się do urzędu do pokoju ewidencji ludności z dowodem osobistym (lub odpowiednim zaświadczeniem, jeśli rejestracji dokonuje pełnomocnik). Urzędnik wydaje akt urodzenia od ręki – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia (za dodatkowe egzemplarze trzeba dopłacić). Równocześnie rodzic otrzymuje powiadomienie o nadaniu numer PESEL (zwykle czeka się na niego około 30 dni), a także zaświadczenie o zameldowaniu dziecka.

Formalności po urodzeniu dziecka – urlop, ubezpieczenie i pediatra

W ciągu miesiąca po narodzeniu dziecka (po nadaniu numeru PESEL) należy zapisać je do doświadczonego pediatry, nie należy z tym zwlekać, gdyż pierwsza wizyta maluszka u lekarza powinna odbyć się między 4. a 6. tygodniem życia. Wcześniej, bo już w ciągu pierwszych 48 godzin po opuszczeniu szpitala, odbywa się wizyta patronażowa położnej.

Jakie formalności po urodzeniu dziecka są jeszcze niezbędne? Z pewnością nie można zapominać o zgłoszeniu dziecka do ZUS. Aby ubezpieczyć dziecko, jeden z rodziców musi to zgłosić w kadrach w swoim zakładzie pracy. Wniosek ZUS ZCNA należy wypełnić w terminie 7 dni od nadania dziecku numeru PESEL. Mamy, które chcą od razu po porodzie rozpocząć urlop macierzyński, muszą przedstawić pracodawcy zaświadczenie ze szpitala oraz akt urodzenia dziecka.

Jakie świadczenia przysługują na dziecko?

Wypełnianie wniosków o różnego rodzaju świadczenia pieniężne to zdecydowanie formalności po urodzeniu dziecka, o których rodzice nie będą chcieli zapomnieć! Po pierwsze można ubiegać się o becikowe, czyli jednorazową zapomogę po narodzinach dziecka. Świadczenie przysługuje, jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 1922zł netto. Kwota becikowego to 1000zł. Wniosek oraz odpowiednie dokumenty należy złożyć do urzędu miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej bądź przez internet (https://empatia.mpips.gov.pl/) w ciągu 12 miesięcy od dnia porodu. Warunkiem otrzymania zasiłku jest zaświadczenie od lekarza lub położnej potwierdzające, że pierwsza wizyta lekarska odbyła się do 10. tygodnia ciąży (z wpisem do karty ciąży)! Zasiłek przysługuje nie tylko polskim rodzicom, ale i cudzoziemcom spełniającym odpowiednie kryteria.

Kolejnym świadczeniem, o które mogą ubiegać się rodzice, jest 500+. Aktualnie przysługuje ono także na pierwsze dziecko, przyznawane jest niezależnie od kryterium dochodowego. Wniosek o 500+ składa się przez internet, np. przez bankowość elektroniczną. Rodzice posiadający dodatkowe ubezpieczenie na życie powinni sprawdzić, czy polisa obejmuje także wypłatę z tytułu urodzenia dziecka. Pozostałe świadczenia dla rodziców to m.in. zasiłek macierzyński, zasiłek tacierzyński, kosiniakowe.

Formalności po urodzeniu dziecka właściwie nie ma zbyt wiele, jednak zaaferowani opieką nad noworodkiem rodzice mogą coś pominąć. Najlepiej jeszcze przed porodem przygotować sobie listę obowiązków. Część spraw można załatwić jeszcze przed rozwiązaniem (np. uznanie ojcostwa w przypadku związków nieformalnych), warto to zrobić wcześniej, aby po porodzie mieć jak najwięcej czasu dla maluszka.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.