Ciąża – co Cię czeka w jej trakcie?
Dla wielu kobiet okres ciąży pozostaje wielką niewiadomą, zwłaszcza, jeśli w najbliższym otoczeniu nie miały kontaktu z kobietami w ciąży. Nie wiedzą, czego właściwie mają spodziewać się po 9 miesiącach oczekiwania na dziecko. Czytanie i słuchanie wypowiedzi uczynnych ciotek i postronnych kobiet niekoniecznie jest właściwe, ponieważ mogą one puszczać wodze wyobraźni i opowiadać niestworzone rzeczy o ciąży, które tylko wystraszą przyszłą, młodą matkę. Co czeka ciężarną w czasie ciąży? Jak się do niej przygotować?
I trymestr
Kobieta dowiaduje się najczęściej, że oczekuje dziecka w okolicach 6-8 tygodnia ciąży, chyba że regularnie starała się o dziecko i monitorowała swoje cykle miesięczne. Dlatego pierwszy trymestr ciąży trwający do 12 tygodnia, mija w zasadzie niepostrzeżenie. Wiąże się on niestety z odczuwaniem wielu nieprzyjemnych objawów ciążowych – mdłości, wymiotów, senności, apatii i zniechęcenia. Kobiecy organizm musi przygotować się do zmian hormonalnych zachodzących w nim z tygodnia na tydzień, w miarę rozwoju płodu.
Pozytywne są pierwsze badania ciążowe, zwłaszcza USG, na którym po raz pierwszy można zobaczyć swoje dziecko – początkowo w formie niewielkiej fasolki zagnieżdżonej w ścianie macicy, a później jako malutkie, w pełni wykształcone dziecko. Na tym etapie brzuszek ciężarnej nie jest jeszcze zauważalny, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Piersi stają się pełniejsze i cięższe, przygotowując się do roli karmienia naturalnego dziecka za parę miesięcy.
W I trymestrze ciąży należy liczyć się z wieloma badaniami ginekologicznymi i laboratoryjnymi, które mają określić stan zdrowia matki i jej nienarodzonego dziecka.
II trymestr
Po 13. tygodniu ciąży rozpoczyna się II trymestr, w którym kobieta ma więcej energii i myśli bardziej pozytywnie. Pierwsze 3 miesiące ciąży prawdopodobnie przyzwyczaiły ją już do myśli, że nosi pod sercem dziecko i wkrótce zostanie matką. Brzuch zaczyna rosnąć i trzeba zadbać o pielęgnację skóry całego ciała, aby nie pojawiły się na jego powierzchni szpecące rozstępy czy cellulit. Większość typowo ciążowych objawów powoli ustępuje, choć nie jest to powszechnie obowiązującą zasadą. Niektóre ciężarne odczuwają mdłości nawet do końca ciąży.
Na badaniach USG można już zobaczyć wyraźnie dziecko w łonie matki, a na koniec II trymestru rozpoznać płeć dziecka.
III trymestr
Ciąża wchodzi w ostateczne stadium, brzuch jest już wyraźnie powiększony, a matka czuje kopnięcia dziecka. To czas przygotowań domowych do przyjścia na świat dziecka. Należy zgromadzić wszystkie rzeczy i akcesoria niezbędne do porodu oraz wyprawkę do dziecka. Jeśli przyszli rodzice nie są przesądni, mogą już przygotować pokój dla swojej pociechy.
W III trymestrze ciąży wizyty u ginekologa stają się częstsze, ponieważ istnieje potrzeba ciągłego monitorowania stanu zdrowia matki i dziecka. Jeśli cokolwiek niepokoi lekarza, może on zlecić dodatkowe badania lub zalecić hospitalizację.
III trymestr wieńczy poród – warto na niego się przygotować, aby wiedzieć, jakie są jego poszczególne etapy i jak je najlepiej przetrwać.
Dodaj komentarz