Problematyczna pielęgnacja noska, uszu i paznokci u niemowlaka

Dla wielu rodziców, szczególnie tych młodych stażem, kąpanie noworodka stanowi nie lada wyzwanie, jednak z biegiem czasu i pomocą bardziej doświadczonych osób, szybko można wyrobić kilka nawyków i kąpiel będzie przebiegać sprawnie. Podobnie z czynnościami pielęgnacyjnymi, które wręcz mrożą krew w żyłach rodziców – obcinanie paznokci, czyszczenie noska i uszu. Dzięki kilku przydatnym wskazówkom odczarujesz te przerażające zabiegi.

Czysty nosek

Higiena nosa u niemowląt jest potrzebna nie tylko przy katarku, ale również na co dzień. Początkowo maluch oddycha jedynie przez nos. Oddychanie przez usta to umiejętność, którą zyskuje z czasem. Głównie z tego powodu oraz dlatego, że powietrze wdychane przez nos jest tam ogrzewane i oczyszczane z zanieczyszczeń i kurzu, ważne jest utrzymywanie noska w czystości. Zatkany nos oznacza problemy przy karmieniu – i to niezależnie od sposobu – oraz kłopoty ze snem, zwiększa również ryzyko wystąpienia sapki.

pielęgnacja niemowlakaGruszka czy aspirator?

Decyzja, czego będziesz używać do czyszczenia noska Twojego dziecka, zależy od Ciebie. Musisz wybrać przyrząd i metodę, która jest dla Ciebie najpewniejsza i najłatwiejsza. Czy to będzie tradycyjna gruszka, aspirator, a może zwykły skręcony wacik – nie ma znaczenia, każdy z tych przyrządów jest skuteczny i bezpieczny dla dziecka. Zresztą na co dzień nie będą Ci one potrzebne, gdyż w większości przypadków wystarczy użycie soli fizjologicznej (0,9% roztworu chlorku sodu) lub roztworu wody morskiej w sprayu. Pomogą one rozrzedzić zalegającą w nosku wydzielinę i przyspieszą jej usuwanie. Dopiero gdy taki zabieg zawiedzie, trzeba sięgnąć po gruszkę lub aspirator. Dodatkowo zaleca się stosowanie środków profilaktycznych, które korzystnie wpływają na przewody oddechowe dziecka. Zadbaj zatem o odpowiednią temperaturę (około 21 stopni Celsjusza) oraz wilgotność powietrza, szczególnie w okresie grzewczym.

Czyste uszko

Wbrew powszechnej opinii uszy niemowlaka wcale nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W zasadzie powinno się myć jedynie małżowinę uszną, a to można robić nawet podczas kąpieli. Wystarczy dłonią ją zmoczyć i lekko namydlić, a następnie ostrożnie spłukać. Dodatkowo specjalnym patyczkiem z miękką, bawełnianą końcówką można osuszyć i doczyścić zakamarki małżowiny oraz ujście przewodu słuchowego z resztek wody. Nie wolno natomiast patyczków wkładać zbyt głęboko, gdyż może to spowodować uszkodzenie wewnętrznych struktur ucha lub wywołać stan zapalny!

Zostaw woskowinę w spokoju!

Woskowina wytwarzana jest przez gruczoły zewnętrznego przewodu słuchowego w konkretnym celu. Ma ona za zadanie chronić przewód słuchowy i błony bębenkowe przed zanieczyszczeniami. Stanowi także zaporę przed przedostawaniem się wody do ucha oraz zapobiega urazom. Woskowina ma kwaśny odczyn, co dodatkowo redukuje ryzyko infekcji. Rodzice często mylą woskowinę z brudem i starają się ją usunąć. Zupełnie niepotrzebnie, tym bardziej że takie grzebanie w uchu jedynie zwiększa jej wydzielanie. Usuwamy ją tylko wówczas, gdy znajduje się ona już na zewnątrz.

Paznokcie – ostry problem

Jeśli nie chcesz, aby buzia Twojego dziecka przypominała małe pole bitwy, koniecznie musisz obcinać mu paznokcie. Twoje obawy wiążą się zapewne z tym, że boisz się zranić swojego szkraba, ale pamiętaj, że jego ostre, zbyt długie paznokcie stanowią większe zagrożenie. U noworodków paznokcie rosną bardzo szybko, dlatego najlepiej dwa dni po powrocie ze szpitala urządzić pierwsze obcinanie. Jeśli z jakichś powodów musisz się wstrzymać, zakładaj mu bawełniane rękawiczki-niedrapki.

Skracanie paznokci

Wyprawka dla dziecka powinna zawierać specjalne lekko zaokrąglone na końcach nożyczki lub obcinacz, przystosowane rozmiarem do jego malutkich paznokci. Dodatkowo warto narzędzia zdezynfekować spirytusem lub octaniseptem. A jeśli Twoje największe obawy się spełnią i przypadkowo skaleczysz maluszkowi paluszek, szybko odkaź ranę i zatamuj krwawienie. Paznokcie noworodków są miękkie, ale jeśli będzie Ci tak wygodniej, możesz obcinać je po kąpieli, będzie to jeszcze łatwiejsze. Zawsze obcinaj je na prosto, zmniejszysz w ten sposób ryzyko wrastania, staraj się także, aby nie obcinać ich za krótko, gdyż można w ten sposób uszkodzić płytkę paznokcia lub podrażnić skórę. Upewnij się również, że paznokieć jest gładko ścięty! Obcinanie paznokci to zadanie o tyle trudne, że niektóre dzieci po prostu nie chcą współpracować. Musisz wówczas znaleźć sposób na takiego delikwenta. U niektórych sprawdza się metoda „na śpiocha”, u innych potrzebna jest mała dywersja. Jeden z rodziców obcina pazurki, a drugi skupia uwagę dziecka, a jak wiadomo takiemu maluchowi w głowie tylko jedzenie, dlatego pora karmienia to doskonała okazja na mały manicure.

Drożny nosek, czyste uszka i zadbane paznokcie zdecydowanie ułatwiają dziecku funkcjonowanie. Dlatego rodzice muszą się trochę nad tym napracować. Zabiegi pielęgnacyjne wokół niemowlaka to trudne i bardzo odpowiedzialne zadanie, jednak daje także możliwość nawiązywania z dzieckiem unikalnej więzi. Każdy moment bliskości rodziców z dzieckiem to dla nich cenny moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.