Czy w czasie ciąży mogę latać samolotem? – czy to bezpieczne?

Nareszcie dotarła do Ciebie szczęśliwa nowina – jesteś w ciąży, marzyłaś o tym od dawna! Nie masz jednak w planach dziewięciomiesięcznego odcięcia się od świata. Przed pójściem na urlop macierzyński czekają Cię jeszcze ważne podróże służbowe i wyczekiwana wycieczka. Ale zaraz – wszystkie one wiążą się z lotem samolotem? I co teraz? Czy musisz je odwołać? Niekoniecznie! Bezpieczne podróżowanie samolotem w czasie ciąży to żaden mit! Oczywiście pod pewnymi warunkami!

Wstrzymaj się do II trymestru!

Najbezpieczniejsza pora dla kobiet w ciąży na podróżowanie samolotem to okres od 14. do 27. tygodnia. Początkowe trzy miesiące to czas, kiedy wykształcają się najważniejsze organy. Procesy te mogą zostać zaburzone przez warunki, na jakie ciężarna będzie narażona podczas lotu. Po pierwsze wahania ciśnienia podczas startu i lądowania. Po drugie promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku. Niektóre z nich wykorzystują bowiem promienie rentgenowskie, które mogą mieć negatywny wpływ na płód we wczesnym stadium rozwoju. Do tego w trakcie samego lotu kobieta poddawana jest promieniowaniu kosmicznemu. Wraz z nastaniem trzeciego trymestru ponownie wzrasta ryzyko dla mamy i dziecka. Zagrożeniem są przede wszystkim skoki ciśnienia atmosferycznego, jak również obniżona zawartość tlenu w powietrzu na dużych wysokościach. Kilka godzin w takich warunkach, dodatkowo w pozycji siedzącej, może skutkować problemami z krążeniem, zasłabnięciami, a w skrajnych przypadkach może dojść do krwawienia, pęknięcia pęcherza płodowego, a w efekcie do przedwczesnego porodu. Bezwzględną granicą stanowiącą o absolutnym zakazie latania jest 34.-36. tydzień ciąży.

latanie samolotem w czasię ciążyPrzeciwwskazania do latania!

Powyższe zasady dotyczą kobiet zdrowych o prawidłowym przebiegu ciąży. Istnieją jednak sytuacje, kiedy lekarze stanowczo odradzają ten sposób podróżowania. I tak z tego środka transportu powinny zrezygnować kobiety borykające się z problemami ze strony układu krążenia oraz kobiety, które poroniły wcześniejsze ciąże. Przeciwwskazaniem jest również ciąża wysokiego ryzyka, w tym ciąża mnoga oraz ciąże zagrożone.

Czy w ciąży mogę latać samolotem?

Takie pytanie musisz zadać swojemu lekarzowi prowadzącemu i to on ostatecznie stwierdza, czy będzie to bezpieczne dla Ciebie i dla dziecka! Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, nie jest ona zagrożona, to z pewnością wyda on zgodę. W zależności od polityki linii lotniczych będziesz potrzebowała stosownego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań, w miarę możliwości także w języku angielskim. Dla pewności dobrze mieć ze sobą nie tylko ważne zaświadczenia, ale także kartę ciąży oraz wyniki aktualnych badań.

Panie kapitanie, ciężarna na pokładzie!

Podróż samolotem bywa męcząca – to fakt, a w ciąży może być jeszcze gorzej! Typowe ciążowe dolegliwości, z bólami krzyża, pleców, kurczami łydek oraz zmęczeniem na czele odczuwalne są znacznie intensywniej, dlatego nie zaleca się długich lotów, maksymalnie powinny trwać do trzech godzin. Oto kilka rad, jak przetrwać podróż. Już na etapie planowania warto zadbać o swój komfort i w miarę możliwości wykupić miejsce przy przejściu. Nawet jeśli lot będzie krótki, musisz co jakiś czas wstawać, aby rozruszać nieco nogi. No i nie zapominaj o częstych wizytach w toalecie! Dzięki miejscu przy przejściu nie będziesz musiała przeciskać się między fotelami i narażać się na niewygody. Siedząc, staraj się poruszać nogami, np. kręć stopami kółeczka w powietrzu, pomocne będą również przeciwżylakowe, uciskowe rajstopy lub podkolanówki. Jeśli Twój stan zdrowia wymaga dodatkowych leków przyjmowanych w trakcie lotu np. leków rozkurczowych, ustal z lekarzem dokładny sposób dawkowania. Ważne jest również właściwe zapięcie pasów, jeśli masz z tym problem, poproś stewardessę o pomoc. Wiele kobiet o tym nie wie, ale w trakcie podróży należy uzupełniać płyny. Powietrze w samolocie jest wyjątkowo suche, dlatego woda to podstawa!

Ciąża a lot samolotem, jak to widzą linie lotnicze?

Każdy przewoźnik ma własną politykę dotyczącą kobiet ciężarnych. Planując podróż, koniecznie przeczytaj regulamin i sprawdź, jak to wygląda w wybranych przez Ciebie liniach. Nie wszystkie wymagają od kobiet zaświadczenia lekarskiego, mimo to zawsze lepiej mieć takowe przy sobie. Natomiast zdecydowana większość przewoźników ma wyraźnie zapisane w regulaminie, że kobiety w zaawansowanej ciąży – po 34.-36. tygodniu – nie mogą latać ich samolotami.

Będąc w ciąży, wcale nie musisz rezygnować z lotów, nie musisz zadręczać się pytaniami w stylu „czy mogę latać w ciąży?”. Wystarczy wizyta u Twojego ginekologa i kilka badań! Jeśli zarówno Ty, jak i Twoje dziecko jesteście zdrowi, możesz pozwolić sobie na podróże samolotem. Miej jednak na uwadze, że nie mogą to być loty zbyt długie i zbyt częste. Kilkunastogodzinne loty lub przesiadki lepiej odłożyć na inny termin. Podróżowanie w ciąży może się wszak odbywać również pociągiem lub samochodem. Zawsze jednak musisz brać pod uwagę komfort i wygodę swoją i maluszka.

Paulina

Ja podróżowałam będąc w ciąży, ale w ostatnich dwóch miesiącach starałam się unikać szczególnie samolotów. Różnie to może być i nie byłoby wesoło, gdyby coś się zaczęło dziać nad Atlantykiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.